News

Kolejna Stulatka w gminie Gózd
05.03.2020
Sto lat życia to czas, który dla większości z nas, zwłaszcza na początku życiowej drogi, wydaje się nie do osiągnięcia. To czas, w którym można doznać wielu trudności, porażek, zmartwień, ale również wielu niezapomnianych chwil szczęścia. To czas, w którym można nabyć bez liku wszelakich doświadczeń, z bagażu których rodzi się pokora, empatia i mądrość.
Pani Józefa Kutyła, mieszkanka wsi Drożanki, to druga stulatka w naszej gminie. Z okazji tego wyjątkowego święta w dniu 28 lutego br., a więc w dniu, w którym pani Józefa osiągnęła ten piękny wiek, udała się do niej sekretarz gminy Gózd pani Joanna Tkaczyk oraz kierownik Urzędu Stanu Cywilnego pani Zofia Walczak. Przedstawicielki Urzędu w imieniu swoim, Wójta Gminy Gózd, a także wszystkich pracowników złożyły Dostojnej Jubilatce gratulacje i życzenia oraz obdarowały Ją prezentem i okolicznościowym bukietem kwiatów. Do życzeń i gratulacji przyłączył się także kierownik delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Radomiu pan Krzysztof Murawski oraz kierownik Placówki Terenowej KRUS Oddział w Radomiu pani Monika Pachniewska.
Pan Murawski wraz z życzeniami wręczył pani Józefie list gratulacyjny od premiera RP Mateusza Morawieckiego, zaś pani Pachniewska decyzję o przyznaniu specjalnego dodatku emerytalnego.
Szacowna Jubilatka całe życie spędziła w Drożankach. Obecnie, otoczona troskliwą opieką, mieszka z córką Celiną i zięciem Wiesławem Muchą. Seniorka rodu na co dzień otrzymuje również opiekę i pomoc od mieszkającej po sąsiedzku córki Marianny. Rzecz jasna, o mamie, babci i prababci nie zapominają pozostali członkowie rodziny. Jeśli tyko mogą przyjeżdżają do niej w odwiedziny, a wizyty te sprawiają wielką radość każdej ze stron. Pani Józefie, bo uwielbia gości i towarzystwo. Członkom rodziny, bo udziela im się ciepło i pogoda ducha, którymi emanuje Nestorka.
Pani Józefa we wczesnym dzieciństwie została osierocona przez matkę. Potem, jak to w życiu bywa, wiodło jej się różnie. W okresie międzywojennym pracowała w majątku ziemskim. W roku 1944 zawarła związek małżeński z panem Józefem Kutyłą. Dochowała się pięciu córek, dziewięciorga wnucząt, dwadzieściorga prawnucząt oraz trojga praprawnucząt. Wraz z mężem prowadziła gospodarstwo rolne. Trud pracy na roli nigdy pani Józefy nie przygniatał, wręcz przeciwnie - dostarczał wiele radości. Tu warto nadmienić, że Jubilatka pomagała najbliższym w pracach gospodarskich i polowych dopóty, dopóki pozwalały jej na to siły, a pozwalały długo, bo aż do 95. roku życia.
Pani Józefie jeszcze raz gratulujemy pięknego jubileuszu i życzymy, by kolejne lata życia upływały w zdrowiu i spokoju oraz w ciepłej, rodzinnej atmosferze.