Logo Gmina Gózd - Oficjalny serwis internetowy

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 7512
W sumie: 61328

OSP

 

 

Ochotnicza Straż Pożarna jest jednostką umundurowaną, wyposażoną  w specjalistyczny sprzęt, przeznaczoną w szczególności do walki z pożarami, klęskami żywiołowymi lub innymi miejscowymi zagrożeniami. Funkcjonuje w oparciu o przepisy ustawy - Prawo o stowarzyszeniach oraz ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 roku o ochronie przeciwpożarowej, a także statutu, który określa zadania i organizację ochotniczej straży pożarnej.

 

OSP na terenie gminy Gózd

Na terenie gminy działa 7 jednostek OSP, 6 typu S (samochodowych). Trzy jednostki : Gózd, Grzmucin i Kuczki Kolonia należą do KSRG. W jednostce w Goździe, Kuczkach Koloni funkcjonują MDP, a  w bieżącym roku zamiar taki deklaruje Klwatka.

Wymienione jednostki OSP zarejestrowane są jako stowarzyszenia w Krajowym Rejestrze Sądowym, posiadają nadany NIP i REGON, a więc są jednostkami organizacyjnymi posiadającymi osobowość prawną. 

We wszystkich jednostkach powołane są zarządy, których członkowie są bezpośrednio odpowiedzialni za funkcjonowanie danej jednostki. 

Koordynacja działań jednostek z terenu całej gminy odbywa się poprzez Zarząd Oddziału Gminnego Związku OSP RP. 

Przedstawiona struktura oparta jest na działalności społecznej. Funkcjonowanie straży i realizacja zadań statutowych wymaga określonych nakładów finansowych. Zapewnienie tej sfery następuje z mocy prawa przez samorząd gminny, gdyż ustawa o samorządzie gminnym określa, iż zapewnienie ochrony przeciwpożarowej, przeciwpowodziowej oraz porządku i bezpieczeństwa publicznego należy do zadań własnych gminy. 

Zatem koszty związane z wyposażeniem straży w sprzęt bojowy oraz środki ochrony osobistej ponosi gmina. 

Wszystkie nasze jednostki wyposażone są w stopniu dobrym w podstawowy sprzęt do działań operacyjnych oraz środki ochrony osobistej. 

Jednostki posiadają wyposażenie takie jak: motopompy pływające, motopompy szlamowe, piły do betonu i stali, , agregaty prądotwórcze , jedna jednostka posiada zestaw sprzętu hydraulicznego

W dalszym ciągu sukcesywnie będzie dokonywane doposażanie poszczególnych jednostek w sprzęt bojowy oraz ochrony osobistej, niezbędny do prawidłowego funkcjonowania straży. 

Stan wyposażenia w sprzęt bojowy jego stan techniczny oraz wyposażenie w środki ochrony osobistej, jest przedmiotem corocznej inspekcji przeprowadzanej przez przedstawicieli Państwowej Straży Pożarnej.

Druhowie aktywnie uczestniczą w uroczystościach okolicznościowych, kościelnych, państwowych.

Biorąc pod uwagę dane zawarte w analizie sytuacji pożarowej i miejscowych zagrożeń oraz funkcjonowania straży na terenie powiatu radomskiego opracowane przez PSP, straże z terenu naszej gminy postrzegane są jako dobrze przygotowane do działań operacyjnych oraz aktywne w wykonywaniu zadań statutowych. 

Dobra ocena naszych straży dopingować nas będzie do dalszej wytężonej pracy na rzecz ochrony przeciwpożarowej oraz bezpieczeństwa publicznego mieszkańców naszej gminy.

Zarząd Oddziału Gminnego ZOSP RP

 

 

Lp. Funkcja Imię i nazwisko
1. Prezes Paweł Mikołajczyk
2. I Wiceprezes Jan Wasiak
3. II Wiceprezes Marek Bukalski
4. III Wiceprezes Tadeusz Gębski
5. Komendant Gminny Radosław Gugała
6. Sekretarz Wiesław Tkaczyk
7. Skarbnik Paweł Gorzkiewicz
8. Członek Zarządu Sławomir Zieliński
9. Członek Zarządu Paweł Socha
10. Członek Zarządu Krzysztof Mucha
11. Czlonek Zarządu Stanisław Węglicki
12. Członek Zarządu Robert Wójcik

 

Wójt gminy zaprasza

<p><strong>Paweł Dziewit</strong></p>

Paweł Dziewit

Przyjęcia interesantów:

wtorek godz. 9:00 - 12:00 i 15:30 - 16:30

Urząd Gminy Gózd

ul. Radomska 7
26-634 Gózd
tel./fax: 48 320-20-97
e-mail: gmina@gozd.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

luty 2021
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.