Logo Gmina Gózd - Oficjalny serwis internetowy

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 8500
W sumie: 109541

Położenie

Gmina Gózd jest jedną z 13 gmin powiatu radomskiego. Znajduje się w centralnej części Polski przy drodze krajowej nr 12 Łódź–Radom–Lublin. Najbliższą dużą aglomeracją jest Radom, oddalony od gminy o 18 km. Gmina zajmuje powierzchnię  7 776 ha,  którą zamieszkuje 8 784 osób (stan na 31.12.2016 r.)

Pierwsza wzmianka o wsi Gózd w dokumentach pisemnych pojawia się w 1508 r. W języku staropolskim słowo „gózd” oznaczało „gęsty las, zapomniane środleśne pustkowie”. W 1973 roku z połączenia trzech Gromadzkich Rad Narodowych powstała gmina Gózd. Gmina funkcjonalnie i przestrzennie związana jest z Radomiem. Miejscowości gminy położone wzdłuż drogi nr 12 należą do bezpośredniej strefy oddziaływania miasta i są najbardziej zurbanizowane.

Geograficznie gmina położona jest na Równinie Radomskiej (południowe krańce Niziny Mazowieckiej). Na krajobraz gminy składają się piaszczyste równiny, przeplatane lasami, polami i łąkami.


W skład gminy wchodzi 20 sołectw: Budy Niemianowskie, Czarny Lasek, Drożanki, Gózd, Grzmucin, Karszówka, Klwatka, Kłonów, Kłonówek Kolonia, Kłonówek Wieś, Kiedrzyn, Kuczki-Kolonia, Kuczki Wieś, Wojsławice, Lipiny, Małęczyn Nowy, Małęczyn Stary, Niemianowice, Piskornica, Podgóra.

Gmina Gózd posiada herb uchwalony przez Radę Gminy Gózd 29 października 2009 r. po uzyskaniu pozytywnej opinii Komisji Heraldycznej przy MSWiA.

Herbem gminy są w polu czerwonym trzy złote karcze w rozstrój, pośrodku miecz o takiejż rękojeści i głowni srebrnej w słup.

 

Uzasadnienie symboliki:

Większość wiosek gminy powstała w miejscach po wykarczowaniu nieprzebytych ostępów Puszczy Radomskiej (Kozienickiej) stąd symbole w postaci trzech złotych karczów. Na puszczańskie pochodzenie wielu wiosek gminy wskazują same ich nazwy: Gózd (niedostępny las), Kłonów, Budy (szałasy leśne), Kuczki (szałasy leśne), Klwatka (pierwotnie Krwatka — z trudem zagospodarowany teren), Sobolów, Lipiny, Karszówka (pierwotnie — Karczówka) czy Czarny Lasek. Miecz symbolizuje drobne rycerstwo (Wężyków, Zgrajów, Doliwitów, Powałów, Awdańców, Jastrzębców czy Korwinitów) oraz Włodyków rozsiedlonych w kilku wioskach gminy, którego zadaniem była obrona pobliskiego grodu i miasta Radomia.

Warto  zobaczyć:

Na terenie naszej Gminy znajduje się historyczny obiekt sakralny warty obejrzenia -  Kościół  p.w Św. Józefa Oblubieńca NMP w Kuczkach Kolonii, zbudowany w latach 1930-1935 w stylu neobarokowym, jednonawowy z transeptem, w kształcie krzyża łacińskiego, zwrócony na zachód. Długość Kościoła wynosi 43 m, szerokość 10m, długość transeptu 25m, szerokość 10m. Kościół został poświecony 13 września 1934r. przez ks. bp.  Jasińskiego, a konsekrowany 29 czerwca 1947r. przez ks. Bp. Franciszka Jopa. Przy kościele znajduje się dzwonnica mieszcząca dzwony: mniejszy „Józef” waży 132 kg, większy „Adam” waży 247 kg .

Parafia p.w. św. Józefa Oblubieńca NMP obchodziła w 2000r. 100-Lecie istnienia.

Kościół pod wezwaniem Św. Andrzeja Boboli w Małęczynie, wybudowany w latach 1952-1956. Obok Kościoła usytuowana dzwonnica z dzwonem o wadze 275 kg o imieniu „Św. Andrzej Bobola” ufundowanym przez mieszkańców Małęczyna, Janowa i Kiedrzyna.

Liczne przydrożne kapliczki usytuowane przy drogach i rozdrożach gminy Gózd są wyrazem wyznawanej wiary oraz pełnią funkcję przekazu historycznego i kulturowego, są pamiątką po naszych przodkach i zdarzeniach w których mieli oni swój udział.

Atrakcją Gminy Gózd, jest droga  asfaltowa wybudowana na bazie traktu królewskiego biegnąca od Radomia przez Małęczyn,  Grzmucin, Wojsławice, Kuczki, Gózd do Karszówki  droga o długości 25 km  stanowi doskonałą trasę wycieczek rowerowych gdyż biegnie przez łąki , lasy i urokliwe miejsca naszej gminy.  Przy drodze usytuowane są punkty handlowo-gastronomiczne.

Teren Gminy zajmuje duża ilość lasów wśród których znajdują się stawy rybne   i niewielkie cieki wodne oraz jeziora wodne nazywane przez miejscową ludność Ługami : Białym, Czarnym i Żółtym.

Oświata i sport

Na terenie gminy funkcjonuje 6 Publicznych Szkól Podstawowych i 3 Publiczne  Gimnazja oraz prowadzony jest oddział przedszkolny przy szkole w Goździe.

Na terenie gminy działają  Ludowe Zrzeszenia Sportowe oraz Szkolne Koła Sportowe. Do dyspozycji sportowców, uczniów i mieszkańców gminy są dwie duże sale sportowe przy szkole w Goździe i Małęczynie oraz boiska przy każdej szkole w tym boiska trawiaste, tartanowe, zespół boisk Orlik oraz lodowisko w Goździe.

 

Wójt gminy zaprasza

<p><strong>Paweł Dziewit</strong></p>

Paweł Dziewit

Przyjęcia interesantów:

wtorek godz. 9:00 - 12:00 i 15:30 - 16:30

Urząd Gminy Gózd

ul. Radomska 7
26-634 Gózd
tel./fax: 48 320-20-97
e-mail: gmina@gozd.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

luty 2024
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.