News

NIE TRUJ SIEBIE I INNYCH
04.12.2018
W związku z okresem grzewczym przypominamy mieszkańcom Gminy Gózd, iż obowiązuje ustawowy BEZWZGLĘDNY ZAKAZ SPALANIA ODPADÓW W PIECACH DOMOWYCH - art. 191 ustawy z dnia 14 grudnia 2012r. o odpadach (tj. Dz. U. z 2018r., poz.992 ze zm.), oraz art. 5 ust. 1 pkt 3b) w związku z art. 10 ust. 2 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (tj. Dz. U. z 2018 r., poz.1454 ze zm.).
W gospodarstwach domowych można spalać tylko – poza opałem: papier i opakowania z papieru, tekturę i opakowania z tektury, drewno i opakowania z drewna, odpady kory i korka, trociny, wióry i ścinki, odpady z gospodarki leśnej, ale nie chemikalia i opakowania z tworzyw sztucznych.
Bezwzględny zakaz palenia w piecach obejmuje: plastikowe pojemniki i butelki po napojach, zużyte opony, inne odpady z gumy, przedmioty z tworzyw sztucznych, elementy drewniane pokryte lakierem, sztuczne skóry, opakowania po rozpuszczalnikach czy środkach ochrony roślin, opakowania po farbach i lakierach, pozostałości farb i lakierów, plastikowe torby z polietylenu, papier bielony związkami chloru z nadrukiem farb kolorowych.
Spalanie odpadów przyczynia się do emisji trujących gazów i pyłów. Powstające zanieczyszczenia negatywnie wpływają na środowisko, a przede wszystkim na zdrowie ludzi. Szkodliwość tych substancji dla naszego zdrowia jest szczególnie duża, ponieważ są one emitowane z tzw. źródeł emisji niskiej, czyli niskich kominów domostw lub małych lokalnych kotłowni, co umożliwia wyniesienie zanieczyszczeń na duże odległości i ich rozproszenie przez wiatr, czego efektem z kolei jest lokalny wzrost ilości substancji zanieczyszczających w powietrzu atmosferycznym. Spalając odpady w piecach trujemy więc siebie, sąsiadów, powietrze, wodę, glebę, a dodatkowo zwiększa się ryzyko zapalenia się przewodów kominowych, a przez to i całego domu. Przez spalanie odpadów w piecach tracone są materiały, które mogą zostać poddane recyklingowi.
Jednocześnie zachęcamy mieszkańców Gminy Gózd do korzystania z programu rządowego „Czyste powietrze” poprzez dofinansowanie termomodernizacji domów oraz wymiany kotłów. Wysokość dofinansowań dochodzi nawet do 90% wartości inwestycji. Dzięki tym działaniom mamy nie tylko szansę oddychać w przyszłości czystszym, zdrowszym powietrzem, ale także na polepszenie warunków bytowych i uzyskanie oszczędności w kosztach ogrzewania budynków. Więcej informacji dot. ww. programu można uzyskać na stronie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie http://www.wfosigw.pl/strona-glowna/program_czyste_powietrze a także w Wydziale Zamiejscowym WFOŚiGW w Radomiu, ul. 25 Czerwca 68, 26-600 Radom, tel. (48) 368 00 80.