Logo Gmina Gózd - Oficjalny serwis internetowy

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 812
W sumie: 122352

News

News zdjęcie id 644

Pierwszy Honorowy Obywatel Gminy Gózd

16.07.2018

Na sesji  w dniu 16 lipca br. Rada Gminy Gózd podjęła uchwałę, na mocy której Ksiądz Biskup Paweł Socha otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Gminy Gózd. Skierowany przez Wójta  Pawła Dziewita wniosek o nadanie honorowego obywatelstwa dla Jego Ekscelencji został pozytywnie zaopiniowany przez poszczególne Komisje Rady Gminy. Uchwałę przyjęto przez aklamację, poparto ją oklaskami.

Ks. Biskup Paweł Socha, związany rodzinnie z naszą Gminą, uczestniczy w uroczystościach kościelnych i świeckich organizowanych na jej terenie. Wygłasza homilie, udziela sakramentów, wskazuje drogi moralne oraz służy pomocą i dobrym słowem. Jego obecność podnosi rangę każdego wydarzenia, a głoszone przez niego nauki wzbogacają duchowo, czyniąc nas lepszymi.

Samorządowcy doceniając wybitną osobowość i najwyższy autorytet moralny  Ks. Biskupa z radością włączyli go do naszej obywatelskiej społeczności.

Laudację z okazji nadania tytułu wygłosił Wójt Paweł Dziewit. Wiele ciepłych słów pod adresem Ks. Biskupa padło również ze strony proboszcza parafii Kuczki-Kolonia ks. Wiesława Kudły oraz członków rodziny Honorowego Obywatela. Ks. Wiesław Kudła  w imieniu Biskupa Pawła Sochy  podziękował włodarzowi naszej gminy i radnym za otrzymane wyróżnienie.

Akt Nadania Honorowego Obywatelstwa – pierwszego w historii naszej gminy - zostanie wręczony Jego Ekscelencji  29 lipca br. w Kuczkach-Kolonii po uroczystej Mszy św., która zostanie odprawiona z okazji jubileuszu 60-lecia posługi kapłańskiej Ks. Biskupa.

Ks. Biskup Paweł Socha – urodził się i wychował w Wojsławicach. Po ukończeniu małego Seminarium Księży Misjonarzy w Krakowie został przyjęty do Zgromadzenia Księży Misjonarzy św. Wincentego a Paulo w Krakowie. W latach 1951 – 1958 studiował w Instytucie Teologicznym Księży Misjonarzy w Krakowie. Po ukończeniu studiów otrzymał święcenia kapłańskie w dniu 22.05.1958 r. Pracę duszpasterską rozpoczął jako wikariusz w parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Mari Panny w Żaganiu. Po roku wytężonej pracy w Żaganiu, ks. Paweł Socha wyjechał na studia doktoranckie do Lublina. W 1969 r. uzyskał tytuł doktora teologii. Święcenia biskupie otrzymał  z rąk kardynała Karola Wojtyły w dniu 26.12.1973 r.  Jako zawołanie biskupie przyjął słowa „Facere veritatem in caritate”  (Czynić prawdę w miłości). Ks. Biskup Socha swoje życie kapłańskie i biskupie związał z diecezją zielonogórsko-gorzowską, archidiecezją wrocławską. Jako wybitny uczony, profesor wielu uczelni, ceniony rekolekcjonista i kaznodzieja wpisał się nie tylko w historię tego regionu Polski, ale także w historię polskiego Kościoła.

Biskup Paweł Socha należy do ścisłego grona teologów i intelektualistów wielkiego formatu. Jego dorobek naukowy jest ceniony zarówno w kraju jak i za granicą. Kierował pracami Wydziału ds. Duchowieństwa i Osób Konsekrowanych Kurii Diecezjalnej w Zielonej Górze. Przewodniczył diecezjalnej komisji ds. Stałej Formacji Kapłanów, Komisji Liturgicznej oraz Komisji ds. Rodziny. W ramach Konferencji Episkopatu Polski angażował się w pracę Komisji ds. Seminariów Duchownych, Komisji ds. Duszpasterstwa Ogólnego, Komisji ds. Duszpasterstwa Akademickiego, Komisji ds. Ateizmu, Komisji ds. Polonii i Polaków za granicą. W latach 1981-1997 był dyrektorem krajowej Unii Apostolskiej Kleru.

Wójt gminy zaprasza

<p><strong>Paweł Dziewit</strong></p>

Paweł Dziewit

Przyjęcia interesantów:

wtorek godz. 9:00 - 12:00 i 15:30 - 16:30

Urząd Gminy Gózd

ul. Radomska 7
26-634 Gózd
tel./fax: 48 320-20-97
e-mail: gmina@gozd.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

październik 2022
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.