Logo Gmina Gózd - Oficjalny serwis internetowy

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 10908
W sumie: 120875

News

News zdjęcie id 522

Trwa sezon grzewczy - uważajmy na czad

07.11.2017

 

Wójt Gminy Gózd, w związku z trwającym sezonem grzewczym, apeluje o zwrócenie szczególnej uwagi na zabezpieczenie gospodarstw domowych przed możliwością powstania pożarów.

Okres wzmożonej eksploatacji urządzeń grzewczych powoduje wzrost prawdopodobieństwa powstania pożaru w budynkach mieszkalnych. Potencjalnym źródłem powstania pożaru może być piec centralnego ogrzewania oraz różnego rodzaju urządzenia grzewcze tj. grzejniki elektryczne i gazowe, które stają się wyjątkowo niebezpieczne w przypadku pozostawienia ich bez nadzoru w pobliżu materiałów palnych takich jak: drewniane i tapicerowane meble, odzież, firany, zasłony oraz inne elementy wystroju wnętrz. Wadliwe funkcjonowanie urządzeń grzewczych może doprowadzić do pożaru, którego niekontrolowany rozwój może skutkować całkowitym zniszczeniem budynku mieszkalnego, a nawet budynków sąsiednich. 

Nieprawidłowe działanie urządzeń grzewczych powoduje nie tylko ryzyko powstania pożaru, ale także uwolnienia do otoczenia niezwykle niebezpiecznego tlenku węgla, który potocznie nazywany jest czadem.

Zagrożenie jakie powoduje tlenek węgla jest szczególnie wysokie ze względu na całkowitą obojętność ludzkich zmysłów na jego obecność. Czad jest bezbarwny i bezwonny, dlatego często jest nazywany cichym zabójcą. Do objawów zatruciem tlenkiem węgla należy: obniżona koncentracja, lekki ból głowy, nudności, senność, a nawet śmierć.

Ryzyko powstania pożaru lub zatrucia tlenkiem węgla można w dużym stopniu zminimalizować poprzez odpowiedni nadzór nad urządzeniami grzewczymi oraz poprzez zastosowanie czujki dymu lub tlenku węgla, która w przypadku powstania zagrożenia skutecznie ostrzeże mieszkańców.

Jednocześnie Wójt Gminy przypomina o obowiązku czyszczenia przewodów kominowych. Brak czyszczenia kominów najczęściej doprowadza do powstania pożaru sadzy, energicznie wydobywające się iskry z komina mogą spowodować przeniesienie pożaru na sąsiednie budynki. Zachowanie szczególnej ostrożności oraz stosowanie się do zaleceń producentów urządzeń grzewczych przyczyni się do zmniejszenia ryzyka pożarowego, a tym samym bezpieczeństwa życia i zdrowia naszego i naszych współlokatorów. Pamiętajmy, że lepiej zapobiegać niż gasić!

Wójt gminy zaprasza

<p><strong>Paweł Dziewit</strong></p>

Paweł Dziewit

Przyjęcia interesantów:

wtorek godz. 9:00 - 12:00 i 15:30 - 16:30

Urząd Gminy Gózd

ul. Radomska 7
26-634 Gózd
tel./fax: 48 320-20-97
e-mail: gmina@gozd.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

listopad 2022
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.