Logo Gmina Gózd - Oficjalny serwis internetowy

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 14252
W sumie: 129056

News

Sentymentalna podróż w czasie

24.10.2017

Kilka tygodni temu wspominaliśmy Państwu o niespodziance, jaką przygotowuje dla mieszkańców gminy Gózd Koło Gospodyń Wiejskich z Lipin. Z tzw. przecieków wiedzieliśmy, że będzie to coś dużego i wyjątkowego. Coś, czego jeszcze w naszej gminie nie było. Czekaliśmy zatem z niecierpliwością i wielkim zaciekawieniem. Aż wreszcie…

W sobotę, 21 października zaproszeni mieszkańcy gminy oraz przedstawiciele Urzędu z Wójtem Pawłem Dziewitem na czele wzięli udział w inscenizacji przyjęcia weselnego przygotowanej przez KGW Lipny. Wesele, któremu towarzyszyło hasło „Spotkanie tradycji z nowoczesnością” składało się z dwóch części. Część pierwsza trwająca od 17:00 do 21:00 to wesele rodem z PRL-u, część druga, ta po 21:00, to wesele współczesne.

Wielu mogłoby zapytać, dlaczego wesele w klimacie lat peerelowskich? Zapewne dlatego, że lata 60., 70., 80. ubiegłego wieku są jeszcze w zasięgu naszej rodzinnej czy też domowej pamięci. Niektórzy uważają, że są to lata słusznie minione, inni, mimo że były to lata trudne, lata deficytu, długich kolejek i zakupów na kartki, wspominają je z wielkim sentymentem i z łezką w oku. Skąd więc ten sentyment? Cóż, trudno nie wspominać z rozrzewnieniem lat, kiedy człowiek był młody, zakochiwał się, zakładał rodzinę lub był dzieckiem beztrosko bawiącym się na trzepaku.  Ale dość tych dygresji, wróćmy do naszej relacji.

Aby uczestnicy przyjęcia mogli lepiej wczuć się w klimat otrzymali zaproszenia stylizowane na te z epoki PRL. Mile widziane były także kreacje z tamtych lat. Z propozycji tej skorzystali jednak nieliczni, głównie panie. Uroczystość  weselna rozpoczęła się od symbolicznego powitania „nowożeńców” chlebem i solą. Następnie złożono „młodej parze” życzenia i wręczono kultowe kwiaty PRL – goździki. Na stołach królowały potrawy najpopularniejsze przed laty, ale występujące i dzisiaj na przyjęciach weselnych. Był więc rosół, kotlet mielony, galareta z octem, sałatka jarzynowa z majonezem, śledziki, swojskie wędliny i ciasta, domowy  kompot, a także oranżada - najpopularniejszy napój w PRL - podana w butelkach  z porcelanowym korkiem. Podczas wesela nie zabrakło tradycyjnych, ludowych przyśpiewek.  Swój bogaty repertuar zaprezentowały panie z KGW „Gozdowianki” oraz dziewczęta z II klasy Gimnazjum w Goździe. Musimy przyznać, że gimnazjalistki wypadły równie dobrze jak „Gozdowianki”. Gościom do tańca na ludową nutę przygrywała kapela Zdzisława Kwapińskiego. Okazało się, że  zatańczyć polkę czy porywistego, szalonego oberka nie jest łatwo. Starsi, którzy czują tę muzykę w sercach  i w nogach,  radzili sobie znakomicie, gorzej szło młodemu pokoleniu. W sukurs młodzieży przyszedł więc pan Kwapiński, który udzielił jej krótkiej lekcji tańca. Po tradycyjnych oczepinach i degustacji weselnego tortu nastąpiła  przerwa, podczas której goście zmienili kreacje na współczesne, kapela ludowa ustąpiła miejsca didżejowi, a Panie  z KGW Lipiny wystawiły na stół nowoczesne, wyszukane potrawy. Pojawił się również niemal obowiązkowy element dzisiejszych wesel – wiejski stół. Jak wygląda wesele w dzisiejszych czasach, wszyscy wiemy. Każdy z nas uczestniczy w takim przynajmniej raz  w roku. Wydaje się zatem, że relacja z drugiej części jest zbędna. W wielkim skrócie napiszemy tylko, że zabawa była przednia.

Panie z KGW Lipiny oprócz przyjęcia weselnego przygotowały także wystawkę, na której zaprezentowały zgromadzone przez siebie przedmioty codziennego użytku towarzyszące nam w czasach PRL-u. Wystawka cieszyła się naprawdę dużym zainteresowaniem. Nie było chyba gościa weselnego, który by przy niej nie przystanął, nie obejrzał, a przy tym nie powspominał.

Pierwsza cześć weselnej uroczystości z całą pewnością przypomniała lata minione starszym, młodszym zaś je przybliżyła. Takie przejście z historii w nowoczesność  w trakcie jednego wieczoru było niezwykłym przeżyciem i doświadczeniem, zwłaszcza dla dwudziesto- trzydziestolatków, którzy czasy PRL-u znają tylko z opowieści swoich rodziców bądź dziadków.

Goście weselni  starszego pokolenia dziękują więc za wspomnień czar, młodsi za lekcję historii,  a wszyscy za fantastyczną zabawę,  pyszne dania i ciasta, a przede wszystkim za samą możliwość uczestnictwa w tak niezwykłym wydarzeniu. Zdajemy sobie sprawę, że przygotowanie inscenizaji wesela w dwóch różnych wymiarach czasowych wymagało olbrzymiego nakładu pracy  i czasu, dlatego, Drogie Panie Organizatorki, chylimy przed Wami czoła.

W organizacji  sobotniej imprezy Paniom z KGW Lipiny pomogli:

  • Koło Gospodyń Wiejskich „Gozdowianki” – oprawa artystyczna
  • Uczennice II klasy gimnazjum w Goździe pod kierunkiem pani Doroty Wasiak – oprawa artystyczna
  • Kapela Zdzisława Kwapińskiego – oprawa muzyczna (wokal i instrumenty)
  • Ochotnicza Straż Pożarna w Goździe – udostępnienie lokalu
  • Świetliczanki z gminnych świetlic pod kierunkiem pani Weroniki Fołtyn-Dudziak – aranżacja sali weselnej

Sobotnia uroczystość weselna była zwieńczeniem projektu „Spotkanie tradycji z nowoczesnością”, projektu, który KGW Lipiny złożyło w konkursie Funduszu Inicjatyw Obywatelskich – Mazowsze Lokalnie. Projekt ten został zakwalifikowany, a Panie z Lipin otrzymały na jego realizację mikrodotację w kwocie 5 tys. zł. W ramach projektu KGW zorganizowało warsztaty kulinarne, spotkanie z dietetykiem oraz  inscenizację wesela rodem z PRL-u. Celem projektu było podtrzymywanie i upowszechnianie rodzimych tradycji.

Wójt gminy zaprasza

<p><strong>Paweł Dziewit</strong></p>

Paweł Dziewit

Przyjęcia interesantów:

wtorek godz. 9:00 - 12:00 i 15:30 - 16:30

Urząd Gminy Gózd

ul. Radomska 7
26-634 Gózd
tel./fax: 48 320-20-97
e-mail: gmina@gozd.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

październik 2021
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.