Logo Gmina Gózd - Oficjalny serwis internetowy

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 4502
W sumie: 85090

News

News zdjęcie id 497

Powiatowe Ćwiczenia Obronne P.K. "Radomka 17"

25.09.2017

Zgodnie z Zarządzeniem Nr 52/2017 Wójta Gminy Gózd z dnia 14 września 2017 r. oraz Planem Szkolenia Obronnego Gminy Gózd w dniach 21 i 22 września  2017 r. na terenie naszej gminy przeprowadzono Powiatowe Ćwiczenia Obronne pod kryptonimem „RADOMKA 17”. Kierownikiem ćwiczenia na terenie gminy był Wójt Paweł Dziewit. Ćwiczenia tego typu prowadzone są cyklicznie, co cztery lata, a  celem tegorocznego było doskonalenie systemu kierowania realizacji zadań obronnych z elementami zarządzania kryzysowego i obrony cywilnej ze szczególnym uwzględnieniem zabezpieczenia ludności w przypadku zdarzeń radiacyjnych.

Ćwiczenia odbyły się w II etapach.

Pierwszy dzień ćwiczeń (21.09.) odbywał się pod działaniem planistycznym i prowadzony był w godzinach od 7.30 do 15.30 w siedzibie Urzędu Gminy w Goździe. Pod przewodnictwem Wójta Gminy Gózd zwołany został Gminny Zespół Zarzadzania Kryzysowego, na którym została omówiona planistyczna sytuacja kryzysowa w następstwie czego uruchomiono  Stanowisko Kierowania, Stały Dyżur Wójta oraz rozwinięto Drużynę Wykrywania i Alarmowania (DWiA). W tej części ćwiczeń zaprezentowana została gotowość do działania gminy, służb inspekcji i straży na wypadek konfliktu zbrojnego lub zdarzeń kryzysowych na terenie powiatu radomskiego.

W drugim dniu ćwiczenia (22.09.)  został zademonstrowany epizod  praktyczny dotyczący samego rozwinięcia punktu dystrybucji preparatu jodowego i jego wydawania, który polegał na sprawdzeniu dystrybucji preparatów jodowych dla mieszkańców skażonego terenu substancją radioaktywną uwolnioną z elektrowni jądrowej znajdującej się w państwie sąsiednim w wyniku ataku terrorystycznego. Na terenie Gminy Gózd w Zespole Szkół w Goździe, który stanowił „bazę”,  uruchomiona została akcja dystrybucji tabletek stabilnego jodu dla dzieci i młodzieży w wieku do 15 r.ż. oraz osób ze wskazaniami lekarskimi.

Po zakończeniu epizodu praktycznego obecni w czasie ćwiczenia wójtowe, burmistrzowie wszystkich gmin powiatu radomskiego, przedstawiciele jednostek organizacyjnych powiatu tj.: Szpitala w Iłży i Szpitala w Pionkach oraz przedstawiciele: Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Radomiu, Komendy Miejskiej Policji w Radomiu  i Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych – Oddział w Radomiu złożyli  Staroście Radomskiemu meldunki z realizacji zadań podczas powiatowego ćwiczenia obronnego przeprowadzonego na terenach swoich gmin i jednostek organizacyjnych .

W dalszej części nastąpiło podsumowanie ćwiczeń przez Starostę Radomskiego Pana Mirosława Ślifirczyka oraz kierownika zespołu autorskiego ćwiczenia Naczelnika Wydziału Zarzadzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Radomiu Pana Sławomira Płazę.

Celem niniejszego ćwiczenia było przygotowanie kadry kierowniczej  i pracowników wykonujących zadania obronne oraz obrony cywilnej do wykonywania zadań operacyjnych oraz zadań związanych z funkcjonowaniem Stałego Dyżuru, przygotowanie sił systemu ratowniczego  do realizacji zadań w procesach osiągania wyższych stanów gotowości obronnej oraz prowadzenie działań ratowniczych i ochrony ludności, a także sprawdzenie systemów łączności oraz alarmowego obiegu informacji w relacji Stały Dyżur Starosty- Stały Dyżur Wójta oraz powiatowych służb, inspekcji i straży oraz uczestniczących w ćwiczeniach jednostek samorządu terytorialnego powiatu radomskiego.

 

Wójt gminy zaprasza

<p><strong>Paweł Dziewit</strong></p>

Paweł Dziewit

Przyjęcia interesantów:

wtorek godz. 9:00 - 12:00 i 15:30 - 16:30

Urząd Gminy Gózd

ul. Radomska 7
26-634 Gózd
tel./fax: 48 320-20-97
e-mail: gmina@gozd.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

sierpień 2022
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.