News

Było uroczyście, radośnie, tanecznie …
13.06.2017
10 czerwca 2017 r. na długo pozostanie w naszej pamięci. To piękne sobotnie popołudnie, za sprawą Festynu Rodzinno-Strażacko-Sportowego, obfitowało w szereg imprez i atrakcji: Jubileusz 90-lecia istnienia Ochotniczej Straży Pożarnej w Goździe, rozgrywki sportowe w piłce nożnej o puchar Wójta Gminy Gózd, występy artystyczne i wspólne kibicowanie reprezentacji Polski w meczu z Rumunią.
Medale i odznaczenia na 90-lecie OSP
Pierwsza część sobotnich imprez stała pod znakiem uroczystości związanych z jubileuszem 90-lecia istnienia Ochotniczej Straży Pożarnej w Goździe.
O godz. 12.00 w miejscowym kościele parafialnym p.w. Bożego Miłosierdzia rozpoczęła się msza św. w intencji strażaków. Homilię wygłosił proboszcz parafii ks. kan. Zbigniew Skorża. Po mszy św., przy akompaniamencie Kapeli Zdzisława Kwapińskiego, nastąpił uroczysty, imponujący przemarsz przez centrum Gozdu na plac przed Domem Strażaka.
Na uroczystość przybyły poczty sztandarowe i oficjalne delegacje z: OSP Kiedrzyn, OSP Klwatka Królewska, OSP Grzmucin, OSP Kuczki-Kolonia, OSP Kłonówek, OSP Wojsławice oraz licznie zaproszeni goście, wśród których byli m.in.: Dariusz Bąk – Poseł na Sejm RP, dh Zbigniew Gołąbek – Wiceprezes ZW ZOSP w Warszawie, dh Paweł Tuzinek - Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Radomiu, dh Andrzej Szczych – Prezes Honorowy ZPZ OSP w Radomiu, bryg. Paweł Frysztak – Komendant Miejski PSP w Radomiu, bryg. Robert Prokop – Naczelnik Wydziału Operacyjnego KM PSP w Radomiu, kpt. Artur Skwarczyński – Naczelnik Wydziału Kwatermistrzowskiego KM PSP w Radomiu, st. kpt. Marcin Gierczak – Zastępca Naczelnika Wydziału Kwatermistrzowskiego KM PSP w Radomiu, Adam Siczek – członek Zarządu Powiatu Radomskiego, Ewa Tkaczyk – Radna Powiatu Radomskiego, władze Gminy Gózd z Wójtem Pawłem Dziewitem na czele, radni gminy Gózd z wiceprzewodniczącą Rady Gminy Anną Skonieczną na czele., ks. kan. Zbigniew Skorża, Panie z Koła Gospodyń Wiejskich „Gozdowianki”.
Obowiązki dowódcy uroczystości pełnił druh Adrian Becher.
Jako pierwszy głos zabrał prezes OSP Gózd Paweł Mikołajczyk, który przywitał zaproszonych gości oraz przedstawił rys historyczny jednostki. W swoim przemówieniu przybliżył działalność miejscowej jednostki na przestrzeni 90 lat. Wspomniał druhów, którzy zakładali przed prawie wiekiem miejscową straż ogniową a także podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do rozwoju OSP Gózd.
Po przywitaniu zaproszonych gości wręczono medale za zasługi dla pożarnictwa dla strażaków wyróżniających się szczególną postawą podczas akcji ratowniczych, a także czynnie biorących udział w działalności OSP.
Prezes OSP Gózd dh Paweł Mikołajczyk przyjął z rąk Wiceprezesa ZOW ZOSP RP dh. Zbigniewa Gołąbka Złoty Znak Związku.
Złoty medal otrzymali:
- dh Dariusz Frączek
- dh Andrzej Chebdowski
- dh Krzysztof Malec
- dh Robert Ryn
Srebrny medal otrzymali:
- dh Sebastian Mikołajczyk
- dr Mateusz Mikołajczyk
- dh Adrian Wołos
- dh Łukasz Gorzkiewicz
- dh Jacek Tkaczyk
- dh Krzysztof Gasek
- dh Łukasz Tkaczyk
Brązowy medal otrzymał:
- dh Piotr Gasek
Odznakę „Wzorowego Strażaka” otrzymali:
- dh Agata Tkaczyk
- dh Tomasz Iwański
- dh Dominik Szczęsny
Wiceprezes ZOW ZOSP RP dh Zbigniew Gołąbek wręczył również brązowe odznaki dziewczętom z Młodzieżowej Drużyny. Wśród odznaczonych znalazły się:
- Magdalena Frączek
- Zuzanna Gajewska
- Anna Iwańska
- Nikola Jasińska
- Weronika Karpińska
- Ilona Krawczyk
- Amelia Krok
- Klaudia Przerwa
- Wiktoria Przerwa
- Nastazja Serafin
- Katarzyna Szczęsna
Zarząd OSP Gózd w podziękowaniu za dobrą współpracę i wszelkie pozytywne działania na rzecz jednostki uhonorował najbardziej zasłużonych pamiątkowymi statuetkami :
Statuetki otrzymali:
dh Zbigniew Gołąbek – wiceprezes ZOW ZOSP RP w Warszawie
dh Andrzej Szczych – prezes honorowy ZPZ OSP w Radomiu
bryg. Paweł Frysztak – Komendant Miejski PSP w Radomiu
bryg. Robert Prokop – Naczelnik Wydziału Operacyjnego KM PSP w Radomiu
kpt. Artur Skwarczyński – Naczelnik Wydziału Kwatermistrzowskiego KM PSP w Radomiu
st. kpt. Marcin Gierczak – Zastępca Naczelnika Wydziału Kwatermistrzowskiego KM PSP w Radomiu.
Po wręczeniu medali i odznaczeń miały miejsca wystąpienia okolicznościowe, podczas których zaproszeni goście gratulowali druhom z OSP Gózd pięknego jubileuszu, dziękowali za bezinteresowną i humanitarną służbę ludziom, za odwagę i ofiarność podczas akcji gaśniczych oraz godne noszenie munduru strażackiego, życzyli zawsze bezpiecznych powrotów do domu i satysfakcji z dobrze wypełnionego obowiązku.
Podziękowania i życzenia dla miejscowej jednostki OSP wyśpiewały również panie z Koła Gospodyń Wiejskich „Gozdowianki”.
Na zakończenie uroczystości zaproszeni gości wpisali się do księgi pamiątkowej.
Sport, występy i wspólne kibicowanie
Po zakończeniu strażackiego jubileuszu rozpoczął się festyn rodzinny na placu przy Zespole Szkół w Goździe. Festyn oficjalnie otworzył Wójt Gminy Gózd Paweł Dziewit, a prowadzącym był Andrzej Dąbrowski z Agencji Artystycznej „AD-ART”.
Tuż po godzinie 14.00 wystartował Turniej Piłki Nożnej o Puchar Wójta Gminy Gózd. Wygrała drużyna Gózd I. Najlepszym bramkarzem został Dawid Szczęsny, a królem strzelców - Jakub Mędrzecki.
W międzyczasie na scenie prezentowały swoje umiejętności wokalne i taneczne uczniowie z PSP w Goździe, z PSP w Klwatce-Królewskiej, PSP w Podgórze, PSP w Kłonówku-Kolonii, z ZSO w Małęczynie i ZS w Kuczkach-Kolonii.
- Publiczna Szkołę Podstawową w Goździe reprezentowały dwie grupy 4-latków: grupa A – pod opieką pani Magdaleny Wilk i grupa B – pod opieką pani Eweliny Adach; grupa 5-latków pod opieką pani Anny Okoń; dwie grupy 6-latków: grupa A pod opieką pani Dominiki Łąckiej, grupa B – pod opieką pani Anety Molędy oraz uczniowie klasy I pod opieką pani Jolanty Skiba, klasy II pod opieką pani Anity Kluś, klasy III pod opieką pani Joanny Trybuł
- Publiczną Szkołę Podstawową z Klwatki Królewskiej reprezentował chór szkolny pod kierownictwem pani Hanny Habery.
- Zespół Szkół Ogólnokształcących z Małęczyna reprezentowała uczennica kl. VI Julia Stańczyk.
- Publiczną Szkołę Podstawową w Podgórze reprezentowała uczennica kl. IV Anna Kurys.
Na festynie nie zabrakło konkursów z nagrodami, stoisk z potrawami regionalnymi serwowanymi przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Lipin I z Wojsławic. Dla dzieci przygotowano ściankę wspinaczkową, dmuchane zamki i zjeżdżalnie, kule wodne. Najwięcej jednak radości i entuzjazmu wzbudziło wśród najmłodszych malowanie twarzy. Panie ze świetlic wiejskich praktycznie przez cały czas malowały na roześmianych buźkach maluchów motywy kwiatowe i zwierzęce. Dzieci wytrwale czekały na swoją kolej, aby po chwili mieć na niej namalowanego motylka , kwiatki, buzię kotka, czy tygryska.
Podczas imprezy radomscy policjanci znakowali rowery, którymi na festyn dotarli zarówno dorośli, jak i najmłodsi uczestnicy ruchu drogowego. Poprzez nadanie indywidualnego numeru rejestrowali go w policyjnej bazie danych. Na ramę naklejali nalepkę potwierdzającą umieszczenie jednośladu w Policyjnym Rejestrze Oznakowania Rowerów.
O godz. 17.00 rozpoczął się koncert zespołu Vega. Znane i lubiane przeboje porwały publiczność do tańca. Prawdzie szaleństwo zaczęło się jednak, gdy na scenie pojawiła się gwiazda wieczoru - piękna, charyzmatyczna Liza i Cygańskie Gwiazdy. Jej występ na dobre rozbawił i rozśpiewał publiczność w każdym wieku. Bawiły się trzy pokolenia: od dziadków po wnuki.
W pobliżu sceny zorganizowana została również strefa kibica, w której na dużym telebimie kibice mogli obejrzeć mecz piłkarskiej reprezentacji Polski z Rumunią. Pozostali uczestnicy festynu, którzy za sportem nie przepadają mogli bawić się przy muzyce elektronicznej.
Po meczu Polska-Rumunia na scenie pojawił się ponownie zespół Vega, który bawił publiczność do późnych godzin nocnych.
Obszerna fotorelacja z festynu w GALERII