Logo Gmina Gózd - Oficjalny serwis internetowy

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 1463
W sumie: 71772

News

Dożynki Powiatowo-Gminne w Klwatce Królewskiej /fotorelacja/

23.09.2016

                                                                                                                           „Ileż to pracy i modlitwy w uprawę roli włożyć trzeba,

                                                                                                        Żeby mieć na stole, na białym obrusie świeży bochen chleba”  

 

18 września wspaniała atmosfera przepełniła miejscowość Klwatka Królewska, gdzie odbyły się dożynki powiatowo-gminne. Wielkie święto rolników z całego powiatu radomskiego w szczególności gminy Gózd, na którym obecni byli przedstawiciele 13 gmin powiatu radomskiego, reprezentanci 20 sołectw gminy Gózd. Swoją obecnością zaszczycili  nas parlamentarzyści, przedstawiciele  rządu, władz samorządowych szczebla wojewódzkiego, powiatowego oraz gminnego, przedstawiciele oświaty, służby zdrowia i innych instytucji publicznych.

Gospodarzami tegorocznych dożynek byli Starosta Powiatu Radomskiego Mirosław Ślifirczyk i Wójt Gminy Gózd Paweł Dziewit.

Obchody uroczystości rozpoczęły się od odprawienia mszy święte,j wygłoszenia homilii i poświęcenia wieńców przez biskupa radomskiego Jego Ekscelencję  Henryka Tomasika w asyście księży z parafii Małęczyn i Gózd.

Po mszy świętej korowód wieńcowy poprowadzili starostowie dożynek; Kazimierz Adamczyk z Kłonówka – Kolonii i Agnieszka Żaczek z Wojsławic w towarzystwie kapeli Zdzisława Kwapińskiego  i Zespołu Śpiewaczego  „Gozdowianki”.

Starostowie dożynek przekazali dorodne bochny chleba gospodarzom powiatu i gminy z przesłaniem, by ci dzielili go mądrze i sprawiedliwie. Zgodnie ze staropolską tradycją, starosta, wójt, przewodniczący rady gminy Krzysztof Molendowski i przewodnicząca rady powiatu Teresa Bartosiewicz podzieli się chlebem z uczestnikami  rolniczego święta.    

              

W trakcie wydarzenia głos zabrali gospodarze dożynek  starosta radomski Mirosław Ślifirczyk i wójt Paweł Dziewit – którzy przemówienia rozpoczęli od powitania gości i przekazania podziękowań dla rolników za tegoroczne zbiory. Podczas dożynek zasłużeni mieszkańcy powiatu otrzymali odznaczenia państwowe – „Brązowe krzyże zasługi”, odznaczenia Ministra Rolnictwa „Zasłużony dla Rolnictwa”, medale „Zasłużony dla Powiatu Radomskiego” , oraz grawertony za zasługi dla rozwoju gminy i powiatu.

Ważną częścią święta plonów był tradycyjny konkurs na wieniec.  Prezentacjom towarzyszyły   tradycyjne śpiewy oraz dożynkowe przyśpiewki, a nawet wiersze.  Mieszkańcy trzynastu gmin powiatu radomskiego prezentowali piękne kolorowe wieńce przygotowane zgodnie z tradycją i staropolskimi zasadami. W tym roku komisja konkursowa pod przewodnictwem znanego regionalisty Adolfa Krzemińskiego przyznała pierwsze miejsce Kołu Gospodyń Wiejskich w Goździe, drugie sołectwu Chomentów w gm. Skaryszew, zaś trzecie sołectwu Wsola w gm. Jedlińsk. 

Święto plonów to też tradycyjne konkursy młócenia zboża cepem, robienia masła w maselnicy i pieczenia chleba w piecu. Mieszkańcy powiatu, którzy przyjechali do gminy Gózd mogli zwiedzać stoiska o tematyce rolniczej. Pokaz miodobrania dali Łukasz Murawski i Adam Pysiak.

Uczestnicy dożynek wzięli udział w konkursie KRUS-u pt. „Pracuj bezpiecznie”, zaś strażacy z jednostek OSP Klwatka Królewska i OSP Gózd poprowadzili pokaz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Strażacy z OSP Klwatka Królewska otrzymali od KRUS torbę pomocy przedmedycznej.

 Dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko przygotowane przez świetlice wiejskie naszej gminy. Pięknie wykonane prace artystyczne różnymi metodami przez podopiecznych świetlic przykuwały uwagę oglądających. Także atrakcją było stoisko przygotowane przez sołectwo Kłonów z bogatym parkiem maszyn i urządzeń rolniczych używanych przez naszych dziadków, oraz bogato ozdobiony w tegoroczne zbiory wóz konny.  

Tegoroczne dożynki powiatowo-gminne były doskonałą okazją do zaprezentowania się producentów i wystawców  z całego powiatu radomskiego. Wszyscy zainteresowani mogli porozmawiać z przedstawicielami ARiMR, KRUS, MODR, TUW, Mazowieckiej Izby Rolniczej czy Polskiego Związku Pszczelarskiego, hodowcami ptactwa i innych zwierząt hodowlanych.

Organizatorzy dożynek dla przybyłej licznie publiczności przygotowali ciekawy program artystyczny w tym występy zespołów ludowych, Kapeli z nad Baryczy, Kapeli Staśka Wielanka, Kapeli Zdzisława Kwapińskiego,

Super rozrywkę zapewnili aktorzy znani z serialowego Rancza. Filmowy Hadziuk – Bogdan Kalus oraz Stasiek policjant – Arkadiusz Nader oraz Jacek Łapot zadbali o dobre humory przed występami gwiazd wieczoru.

Wszyscy najbardziej oczekiwali na wieczorne koncerty muzyczne. Najpierw wystąpił zespół Playboys zagrał "Lejde" i inne swoje największe przeboje. Prawdziwe szaleństwo zaczęło się, gdy na scenę wszedł Zenek Martyniuk z zespołem Akcent. Oczywiście nie mogło zabraknąć "Przez twe oczy zielone" i innych znanych hitów w wykonaniu jednej z najbardziej rozpoznawalnych gwiazd muzyki disco-polo w Polsce.

 

 

 Dożynki Powiatowo-Gminne w Goździe zakończyły się  pokazem sztucznych ogni.

Dożynki to czas wyjątkowy, pokazuje przywiązanie do tradycji. Jest to jeden z najpiękniejszych dni roku każdego rolnika. Mamy nadzieję, że tegoroczne Powiatowo-Gminne dożynki na długo pozostaną w pamięci mieszkańców naszej Gminy.

Wszystkim sponsorom, partnerom, darczyńcom składamy serdeczne podziękowanie zazaangażowanie w życie społeczne gminy,wspieranie inicjatyw kulturalnychpoprzez wykazanie woli współpracy w akcjach promocyjnych na rzecz Gminy Gózd

PARTNER : POCZTA POLSKA S.A.

SPONSORZY :

 1. SKOK im. F. Stefczyka
 2. PKP CARGO S.A.
 3. TOWARZYSTWO UBEZPIECZEŃ WZAJEMNYCH „TUW”

DARYCZŃCY:

 1. Fundacja LOTOS, Gdańsk,
 2. BANK SPÓŁDZIELCZY  w Pionkach
 3. LEWIATAN Polska     Marlena  i Paweł Zawodnik, Gózd,
 4. FIRANY-ROLETY      Ewelina Czarnota, Małęczyn, ul. Lubelska 168A
 5. KARCZMA BABA JAGA     Sokołowska Paulina, Wojsa Ewa , Kuczki Kolonia
 6. BRUK-MAR     Mariusz Mroczek, Gózd, ul. Osiedlowa 12
 7. MAR-POL      Marcin Grzywacz, Gózd, Os. Karszówka 8
 8. ZAKŁAD ELEKTRYCZNY      Zięba Krzysztof, Niemianowice
 9. P.P.H.U. SPRZEDAŻ MASZYN ROLNICZYCH –     Chmielewski Andrzej
 10. GIGA KOMPUTER     Ilona Skupień, Zwoleń,
 11. DOM WESELNY CASA ROSA      Gębski Dariusz, Grzmucin
 12. DWOREK ANNA       Anna  Niwińska, Podgóra
 13. HURTOWNIA WĘDLIN    Żyła Michał, Radom, ul. Klwatecka 10
 14. PAWLO-BUD   Paweł Szpilski,  Kuczki Wieś  

 

 

ABY OBEJRZEĆ GALERIĘ ZDJĘĆ, kliknij TUTAJ

 

 

Wójt gminy zaprasza

<p><strong>Paweł Dziewit</strong></p>

Paweł Dziewit

Przyjęcia interesantów:

wtorek godz. 9:00 - 12:00 i 15:30 - 16:30

Urząd Gminy Gózd

ul. Radomska 7
26-634 Gózd
tel./fax: 48 320-20-97
e-mail: gmina@gozd.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

lipiec 2022
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

 • :
 • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.