Logo Gmina Gózd - Oficjalny serwis internetowy

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 11187
W sumie: 142332

News

INFORMACJA

19.05.2016

21 maja w sobotę o godz. 19:00 podczas uroczystej Mszy świętej parafia pw. Świętego Józefa w Kuczkach będzie przyjmować Obraz Matki Bożej Częstochowskiej Robotników, Krzyż Nowohucki oraz relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Parafianie oraz zaproszeni gości będą modlić się   w intencji naszej ojczyzny oraz ludzi pracy.

Następnie o godzinie 21.00 zostanie odśpiewany Apel Jasnogórski, a o północy będzie odprawiona Msza święta w intencji rolników i ludzi pracy.

W niedzielę 22 maja centralne uroczystości rozpoczną się Mszą świętą  o godz. 12.00 w intencji Solidarności Rolniczej z udziałem władz samorządowych, zarządu NSZZ Solidarność Ziemi Radomskiej oraz pocztów sztandarowych.

Uroczystości zakończą się dnia 24 maja o godz. 21.00 odśpiewaniem Apelu Jasnogórskiego i wspólną modlitwą.

Krzyż Nowohucki, znajdujący się na osiedlu Teatralnym w Krakowie, jest od wielu lat jednym z najbardziej rozpoznawanych symboli Nowej Huty.

Drewniany krzyż umieszczono 17 marca 1957 roku na placu, gdzie miał stanąć pierwszy w Nowej Hucie kościół. Komunistyczne władze postanowiły jednak zbudować na tym miejscu szkołę. Cofnięto pozwolenie, a krzyż próbowano usunąć. Doszło do rozruchów i walk między milicją a mieszkańcami, którzy wystąpili w obronie krzyża. Dzięki postawie nowohucian krzyż pozostał na swoim miejscu. Szkołę wybudowano obok, a kościół powstał dopiero w 2001 roku.

Obecnie na tym miejscu przy kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa stoi Pomnik Krzyża Nowohuckiego. Są na nim słowa z homilii Jana Pawła II: „Od krzyża w Nowej Hucie zaczęła się nowa ewangelizacja, ewangelizacja nowego milenium”. Są też wykute w brązie ręce. Jak mówił kardynał Stanisław Dziwisz, to dłonie tych którzy Krzyża nigdy oddać nie chcieli.

Pielgrzymujący po naszym regionie krzyż jest kopią tego, który został umieszczony w Nowej Hucie. Dziś ten krzyż stał się symbolem pielgrzymującego Ludu Pracy.

Obraz Matki Boskiej Częstochowskiej Robotników został wykonany w 1984 r. z inicjatywy ówczesnego przewodniczącego Zarządu Regionu w Białymstoku. Obraz powstał w trzech kopiach w różnej wielkości. Najmniejszy z nich otrzymał ks. Jerzy Popiełuszko i w prywatnej rozmowie stwierdził, że jest to Matka Boska Solidarności.

Największy z obrazów został przekazany na Jasną Górę jako symbol spotkań Ludzi Pracy u stóp Czarnej Madonny. Robotnicy chcieli, aby umieszczona na tle biało – czerwonej flagi Matka Boska Częstochowska nosiła nazwę ``Solidarności``. Obraz przez kilka lat był internowany na Jasnej Górze, by potem towarzyszyć kolejnym regionom.

Relikwie ks. Jerzego Popiełuszki

31 października 1984 r. podczas sekcji zwłok ks. Popiełuszki zostały pobrane próbki zawierające m.in. wysuszoną krew. Dwa lata później w gronie wtajemniczonych osób podjęto decyzję, aby relikwie wmurować w ścianę kaplicy budującego się domu zakonnego, dziś Sanktuarium bł. Bolesławy Lament. Szczątki organów w zalakowanym drewnianym pojemniku i w obecności świadków zostały wmurowane w ścianę kaplicy przez inż. Franciszka Toczydłowskiego.

14 października przewodniczący Zarządu Regionu ``Solidarność`` Ziemia Radomska pan Zdzisław Maszkiewicz odebrał ww. wota z Jasnej Góry i przewiózł je do Kościoła pw. Chrystusa Nauczyciela w Radomiu. Peregrynacja rozpoczęła się 11 listopada 2015 r., a zakończy 17 września tego roku w czasie 34 Pielgrzymki Ludzi Pracy na Jasną Górę.

 

 

 

 

 

Wójt gminy zaprasza

<p><strong>Paweł Dziewit</strong></p>

Paweł Dziewit

Przyjęcia interesantów:

wtorek godz. 9:00 - 12:00 i 15:30 - 16:30

Urząd Gminy Gózd

ul. Radomska 7
26-634 Gózd
tel./fax: 48 320-20-97
e-mail: gmina@gozd.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

sierpień 2022
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.