Logo Gmina Gózd - Oficjalny serwis internetowy

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 59
W sumie: 88958

News

News zdjęcie id 1435

CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM!

01.03.2022

Żołnierze Wyklęci byli żołnierzami polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR. Walcząc z siłami nowego agresora, musieli mierzyć się z ogromną propagandą Polski Ludowej, która nazywała ich „zaplutymi karłami reakcji”, a wszystkie niepodległościowe organizacje, do których należeli „bandami reakcyjnego podziemia”. Mobilizacja i walka Żołnierzy Wyklętych była nie tylko pierwszym odruchem samoobrony społeczeństwa polskiego przeciwko sowieckiej agresji i narzuconym siłą władzom komunistycznym, ale też przykładem najliczniejszej antykomunistycznej konspiracji zbrojnej w skali europejskiej, obejmującej teren całej Polski, w tym także utracone na rzecz Związku Sowieckiego Kresy Wschodnie II RP.

W zamian za ofiarną walkę w obronie wartości, jaką była Niepodległość Ojczyzny, wielu Żołnierzy Wyklętych poległo z bronią w ręku, innych zamęczono w więzieniach ciągłymi przesłuchaniami i torturami, a jeszcze inni po okrutnych śledztwach przechodzili pokazowe procesy, które były kpiną z wymiaru sprawiedliwości, a których wyrok był oczywisty – kara śmierci.

Przez lata pamięć o tych, którzy walczyli w obronie wolności polskiej, była ukrywana i wymazywana. Wszyscy mieli zniknąć i to nie tylko w sensie fizycznym. Mieli również zniknąć ze zbiorowej pamięci lub pozostać „bohaterami” czarnych legend.  Ciała Żołnierzy Wyklętych zakopywano byle jak i byle gdzie. Ich rodziny zaszczuwano, żeby nie śmiały powtarzać historii swoich mężów, braci, ojców i dziadków. I rzeczywiście, prawie zniknęli ze zbiorowej pamięci, pozostając wyłącznie we wzmiankach o tajemniczych „bandach” likwidowanych przez dzielnych funkcjonariuszy.

Żołnierzy Wyklętych niepamięci wydarli społecznicy, młodzi ludzie uparcie odwołujący się do ich etosu i odważni historycy, tacy jak prof. Krzysztof Szwagrzyk.  Niestety, nieustannie powracające postkomunistyczne „elity”, mieszając historyczną prawdę z półprawdami i zwykłymi kłamstwami, przypuszczają kolejne ataki na pamięć o tych, którzy zapłacili życiem za wolną Polskę. Oni nie przestaną, więc my pamiętajmy tym bardziej.

Wójt gminy zaprasza

<p><strong>Paweł Dziewit</strong></p>

Paweł Dziewit

Przyjęcia interesantów:

wtorek godz. 9:00 - 12:00 i 15:30 - 16:30

Urząd Gminy Gózd

ul. Radomska 7
26-634 Gózd
tel./fax: 48 320-20-97
e-mail: gmina@gozd.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

grudzień 2023
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.