Logo Gmina Gózd - Oficjalny serwis internetowy

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 8700
W sumie: 156136

News

News zdjęcie id 1348

Poświęcenie sztandaru gminy Gózd

04.10.2021

Wspólnota, korzenie, tożsamość, lokalny patriotyzm, symbol – to słowa, które najczęściej mogliśmy usłyszeć podczas uroczystości poświęcenia sztandaru gminy Gózd. Uroczystości ważnej i podniosłej ze względu na swój przekaz, wyjątkowo pięknej ze względu na oprawę i uświetnionej przez obecność znamienitych gości. Niestety, nie wszyscy zaproszeni mogli do nas w tym dniu przybyć, jak np. premier RP pan Mateusz Morawiecki, ale pamiętali o nas, przesyłając na ręce Wójta Pawła Dziewita listy gratulacyjne i podziękowania. Byli z nami natomiast i wspólnie z nami świętowali: eurodeputowany - pan Zbigniew Kuźmiuk, posłowie na Sejm RP: pani Agnieszka Górska i pan Andrzej Kosztowniak, wicewojewoda mazowiecki - pan Artur Standowicz, wojewódzki inspektor transportu drogowego -  pan Krzysztof Chojancki, komendant miejski Policji w Radomiu -  mł. insp. Konrad Krakowiak, komendant PSP w Radomiu - bryg. Paweł Fliszkiewicz,  prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP - Paweł Tuzinek , szef sekcji szkoleniowej 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej - Konrad Burdon,  dyrektor Mazowieckiego Oddziału ARiMR  - Paweł Drobek , kierownik Biura Powiatowego ARiMR  - pani Agnieszka Pasek, starosta Powiatu Radomskiego - pan Waldemar Trelka, wójt gminy Jedlnia-Letnisko - pan Piotr Leśnowolski, wójt gminy Zakrzew - pan Leszek Margas,  proboszczowie: parafii Kuczki i parafii Gózd, dyrektorzy szkół, radni powiatu i gminy, sołtysi. Rangę uroczystości podniosła również obecność pocztów sztandarowych gminnych jednostek OSP oraz gminnych placówek oświatowych.

Gościem szczególnym sobotniej uroczystości był Jego Ekscelencja ks. Biskup Paweł Socha, pierwszy honorowy obywatel gminy Gózd, który przewodniczył mszy św. On też wygłosił homilię i dokonał aktu poświęcenia sztandaru.

Po mszy św. jej uczestnicy przemaszerowali na plac przed Urzędem Gminy. Tu odśpiewano hymn państwowy, po czym zostały wygłoszone okolicznościowe przemówienia. Wszyscy zabierający głos podkreślali w swoich wypowiedziach, jak ważne jest budowane wspólnoty tej na poziomie sołectwa, gminy, później powiatu, województwa, a w końcu narodu. Jak ważna dla naszej tożsamości jest przynależność do tej wspólnoty, uczestniczenie w jej życiu oraz dbanie o nią. Innymi słowa, jak ważne są w naszym życiu korzenie, które dają oparcie i poczucie stabilizacji, ale również określają nas jako ludzi. Sztandar zaś, którym możemy już od 2 października oficjalnie się posługiwać, jest właśnie emanacją naszej gminnej wspólnotowości.

Punktem kulminacyjnym uroczystości było przekazanie poświęconego sztandaru Wójtowi Gminy Gózd panu Pawłowi Dziewitowi. Dokonał tego Przewodniczący Rady Gminy Gózd pan Marcin Linowski, który uprzednio zaprezentował wzór sztandaru i przedstawił jego symbolikę.

Dziękujemy wszystkim, którzy brali udział w przygotowaniu uroczystości i czuwali nad jej sprawnym przebiegiem.

Dziękujemy zaprzyjaźnionej z gminą Gózd Agencji Artystycznej  AD-ART za profesjonalne nagłośnienie i równie profesjonalne poprowadzenie uroczystości.

Dziękujemy również zaprzyjaźnionej kapeli Zdzisława Kwapińskiego, scholi parafii Gózd oraz chórom szkolnym z PSP w Małęczynie i PSP w Klwatce królewskiej za piekną oprawę muzyczną i wokalną.

Przeczytaj także:

List premiera RP pana Mateusza Morawieckiego

List pana Pawła Szefernakera,sekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji

List ppłk Łukasza Baranowskiego, dowódcy 6. Brygady Obrony Terytorialnej im. rtm. Widloda Pileckiego  

List pana Arkadiusza Sulimy, burmistrza Zwolenia

 

Obszerna fotorelacja, a także film z uroczystości do obejrzenia na facebooku gminy Gózd

 

Godło herbu gminy to: w polu czerwonym trzy złote karcze w rostrój, pośrodku miecz o takiejż rękojeści i głowni srebrnej w słup. Większość wiosek gminy powstała w miejscach po wykarczowaniu nieprzebytych ostępów Puszczy Radomskiej (Kozienickiej) stąd trzy złote karcze. Na puszczańskie pochodzenie wielu wiosek gminy wskazują same ich nazwy: Gózd (niedostępny las), Kłonów, Budy (szałasy leśne), Kuczki (szałasy leśne), Klwatka (pierwotnie Krwatka — z trudem zagospodarowany teren), Sobolów, Lipiny, Karszówka (pierwotnie — Karczówka) czy Czarny Lasek. Miecz symbolizuje liczne drobne rycerstwo (Wężyków, Zgrajów, Doliwitów, Powałów, Awdańców, Jastrzębców czy Korwinitów) oraz włodyków rozsiedlonych w kilku wioskach i leśnych osadach gminy, których zadaniem była obrona pobliskiego grodu i miasta Radomia.

Płatem chorągwi jest tkanina w kształcie kwadratu o wymiarach 100 x 100 cm. Jeden bok płata chorągwi jest przymocowany do drzewca, zaś pozostałe boki obszyte są frędzlą złotą o szerokości 5 cm

Na stronie głównej (lewej) płata sztandaru barwy białej rozwiniętego w prawo od drzewca, w polu centralnym umieszczony jest herb Gminy Gózd, inskrypcja kapitalikami „GMINA”(w pas nad tarczą herbową) „GÓZD” (w półokrąg pod tarczą). Inskrypcje haftowane złotym szychem. W narożnikach płata przy drzewcu u góry płata oraz w części swobodnej u dołu trzy skrzyżowane kłosy zboża złote oraz przy drzewcu u dołu oraz w części swobodnej płata trzy skrzyżowane dębowe gałązki — również złote. Godło herbu gminy haftowane jest srebrnym i złotym szychem, zaś tarcza herbu – czerwonym szychem.

Na stronie odwrotnej (prawej) płata sztandaru barwy czerwonej, rozwiniętego w lewo od drzewca, umieszczony jest wizerunek orła białego zgodny ze wzorem godła Rzeczypospolitej Polskiej, haftowany srebrnym szychem; korona, dziób i szpony orła haftowane złotym szychem.

 

 

 

Wójt gminy zaprasza

<p><strong>Paweł Dziewit</strong></p>

Paweł Dziewit

Przyjęcia interesantów:

wtorek godz. 9:00 - 12:00 i 15:30 - 16:30

Urząd Gminy Gózd

ul. Radomska 7
26-634 Gózd
tel./fax: 48 320-20-97
e-mail: gmina@gozd.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

październik 2021
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.