Logo Gmina Gózd - Oficjalny serwis internetowy

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 14322
W sumie: 129126

News

100-lecie Szkoły Podstawowej w Kłonówku-Kolonii

07.06.2017

Nawet szum teraźniejszości nie zagłuszy wspomnień przeszłości … Pod takim hasłem odbyła się w dniu 4 czerwca 2017 roku uroczystość obchodów jubileuszu 100- lecia Publicznej Szkoły Podstawowej imienia Tadeusza Kościuszki w Kłonówku-Kolonii. Przybyło na nią wielu znamienitych gości, którzy uświetnili to niecodzienne wydarzenie swoją obecnością. Byli wśród nich: Naczelnik Wydziału Subwencjonowania Samorządu Terytorialnego w Departamencie Współpracy z Samorządem Terytorialnym w Ministerstwie Edukacji Narodowej - p. Marcin Nowak, zastępca Dyrektora Kuratorium Oświaty w Warszawie Delegatura w Radomiu – p. Małgorzata Piszczek, ekspert w biurze Wojewody Mazowieckiego - p. Paweł Sagan, przewodnicząca Rady Powiatu Radomskiego – p. Teresa Bartosiewicz, członkowie Zarządu Powiatu Radomskiego – p .Henryk Słomka i p. Adam Siczek, radna Powiatu Radomskiego – p. Ewa Tkaczyk, Wójt Gminy Gózd- p. Paweł Dziewit, przewodniczący Rady Gminy – p. Krzysztof Molendowski, sekretarz Gmin Gózd –p. Joanna Tkaczyk. Wśród gości nie zabrakło również p. Andrzeja Pacholczaka - doradcy wójta i jednocześnie byłego wójta Gminy Gózd, Jerzego Tuzimka - przedstawiciela Zespołu Ekonomiczno- Administracyjnego Szkół w Goździe, przedstawiciela ZNP w zastępstwie za p. prezes Elżbietę Borowiecką, księdza proboszcza tutejszej parafii -Wiktora Wiącka oraz komitetu budowy szkoły - panów: Kazimierza Koryckiego, Jana Tokarskiego i Wacława Marchewki. Na uroczystość przybyli także dyrektorzy szkół z terenu gminy, miejscowi radni: Kamil Solecki - absolwent szkoły i Sławomir Węgliński, byli pracownicy, sołtysi, przedstawiciele OSP i Koła Gospodyń Wiejskich, sponsorzy, absolwenci, rodzice i uczniowie.

Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 10.30 mszą świętą w miejscowym kościele, po czym nastąpił przemarsz na czele z pocztem sztandarowym wszystkich   biorących udział w uroczystości  na plac szkolny. Tu nastąpiło odśpiewanie hymnu narodowego, powitanie gości przez dyrektor szkoły, mgr Mariolę Baran-Bębeńca,  a następnie odsłonięcie  sfinansowanej przez Urząd Gminy tablicy pamiątkowej w budynku szkoły. Po tej ceremonii dyrektor szkoły wygłosiła okolicznościowe przemówienie, w trakcie którego uczczono chwilą ciszy nieżyjących już pracowników. Tę część zakończyło odczytanie przez uczniów klasy VI, ubranych w dawne mundurki,  historii szkoły od 1 października 1916 roku do czasów najnowszych.

Kolejnym punktem jubileuszowych obchodów 100-lecia szkoły były  występy uczniów. Zaprezentowali oni program artystyczny, na który złożyły się m.in. poważne i humorystyczne wiersze, scenki z życia szkolnego oraz występy muzyczne. Uczennica klasy czwartej Anna Kurys zaśpiewała w wersji anglojęzycznej  piosenkę Alleluja. Na scenie wystąpił również absolwent szkoły- Błażej Bębeńca- obecnie student Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina w Warszawie, który zagrał na skrzypcach Kadencję z pierwszego Koncertu Skrzypcowego Dymitra Szostakowicza.

Tradycją szkoły jest przygotowywanie przedstawień z grupą dzieci przejawiających  talent aktorski. Tym razem wystawione zostało krótkie przedstawienie pt . Zostańmy przyjaciółmi. Program  artystyczny zakończyły życzenia uczniów dla szacownej Jubilatki.

Później ponownie zabrała  głos dyrektor szkoły, która odczytała pismo od Marszałka Senatu Rzeczypospolitej Polskiej- Stanisława Karczewskiego, w którym m.in. p. Marszałek dziękuje za zaproszenie i przekazuje na ręce dyrektor serdeczne gratulacje i życzenia dla wszystkich Uczniów, Rodziców i Grona Pedagogicznego zachowania wrażliwości, entuzjazmu i podążania za takimi bohaterami naszej historii jak Tadeusz Kościuszko.  Pan Marszałek Senatu przypomniał, że rok 2017 został ustanowiony Rokiem Tadeusza Kościuszki, a postać tak wspaniałego Patrona zobowiązuje całą  społeczność szkolną do czerpania przykładu z Jego umiłowania wolności. Następnie p. P. Sagan odczytał list od Wojewody Mazowieckiego- p. Zdzisława Sipiery z gratulacjami i życzeniami dla pracowników i uczniów. Pisze w nim między innymi: Wyrażam uznanie dla nauczycieli, którzy w ciągu tego okresu współtworzyli jej wspaniałą historię, kształtując umysły i serca uczniów.(…) Profesjonalizm, wysokie poczucie odpowiedzialności, wytrwałość i oddanie pedagogów czasów minionych i współczesnych zasługują na najwyższą wdzięczność. W kolejnym liście z Ministerstwa Edukacji Narodowej Sekretarz Stanu- Marzena Machałek  napisała: z okazji jubileuszu 100-lecia powstania Publicznej Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Kłonówku-Kolonii pragnę serdecznie pogratulować Państwu licznych osiągnięć na płaszczyźnie edukacyjnej i wychowawczej, jakie na przestrzeni lat były udziałem uczniów i nauczycieli. Szkoła od początku swojego istnienia była nie tylko instytucją edukacyjną, ale odegrała także istotną rolę w rozwoju społeczno-kulturalnym lokalnej wspólnoty. Integrowała mieszkańców wokół idei kształcenia i wychowania kolejnych pokoleń młodych Polaków. (…). Całej społeczności szkolnej oraz lokalnej gratuluję jubileuszu oraz życzę sukcesów i dalszego rozwoju w następnych dziesięcioleciach. Życzenia w formie listu przysłał również poseł na Sejm RP- p. Marek Suski, który przyłączył się do gratulacji. Napisał także: Dziękuję wszystkim Pracownikom Szkoły za ich owocną pracę i trud wkładany w nauczanie wychowanków. Przekazywanie ponadczasowych wartości, kształtujących charakter młodego człowieka to jedno z zadań szkoły, dzięki. któremu przygotowuje go do dorosłości.

Na ręce pani dyrektor przekazane zostały także listy od Starosty Radomskiego – p. Mirosława Ślifirczyka,  od p.o. Dyrektora Mazowieckiego Kuratora Oświaty Delegatury w Radomiu – p. Krzysztofa Szewczyka oraz Zarządu Oddziału Międzygminnego ZNP w Pionkach -p. Elżbiety Borowieckiej- prezes Oddziału ZNP i p. Alicji Zych – wiceprezes Zarządu Oddziału. Wszystkie listy zostały wklejone do pamiątkowej księgi.

Miłą niespodzianką dla społeczności szkolnej było przyznanie naszej szkole przez Kapitułę medalu    „ Zasłużony dla Powiatu Radomskiego”   z gratulacjami i podziękowaniem za wkład wniesiony w naukę, wychowanie i kształtowanie właściwych postaw młodzieży.

Ciepłe słowa pod adresem placówki skierował również Wójt Gminy Gózd - p. Paweł Dziewit. Na scenę wywołani zostali także panowie z Komitetu budowy szkoły. Pan Kazimierz Korycki wspominał, jaką drogę trzeba było pokonać, by móc uzyskać zgodę na budowę aktualnego budynku szkoły i podjąć prace przy rozpoczęciu jej budowy. Na chwilę wszyscy przenieśli się w lata 60-te i ujrzeli oczami wyobraźni konie zaprzężone do wozów  przywożących na teren budowy piach i wodę z sadzawki… Tę sentymentalną podróż w czasie przerwała pani M. Baran-Bębeńca, dyrektor szkoły, która na zakończenie podziękowała kolejny raz za przybycie gości i złożyła serdeczne podziękowania gospodarzowi Gminy- Panu Wójtowi- za życzliwość i wspieranie finansowe działań szkoły. Wymieniła te przedsięwzięcia, które zostały zrealizowane w bieżącym roku szkolnym tj.: wykonanie tarketu na piętrze i w salach lekcyjnych, płytek w szatni, odnowienie kilku klas i zakup drabinek oraz ławek gimnastycznych.

Po tej oficjalnej części konferansjerzy - nauczyciele szkoły- zaprosili wszystkich uczestników uroczystości na ogromny i pyszny tort urodzinowy! Przewidziano również tradycyjną „grochówkę”, a dla gości- uroczysty obiad. Zaproszeni zostali animatorzy do zabawiania uczniów szkoły, wodzirej oraz magik „Czarek czaruje”. Na boisku szkolnym można było rozegrać mecz w przezroczystych kulach . Radny K. Solecki przygotował losy-niespodzianki, a rodzice zajęli się malowaniem twarzy dzieci i zaplataniem warkoczyków. Do atrakcji przygotowanych na to niepowtarzalne niedzielne i upalne popołudnie zaliczyć należy prezentację multimedialną utworzoną ze zgromadzonych zdjęć z różnych okresów istnienia szkoły- cieszyła się ona ogromnym zainteresowaniem! Obleganym miejscem był również kącik imitujący dawną salę szkolną z usytuowanymi w nim starymi ławkami z lat 60-tych i fartuszkami z tamtej epoki. Zainteresowanie budziły stare  kroniki szkoły chętnie i licznie oglądane przez gości, rodziców, absolwentów i uczniów.

Ten dzień na długo pozostanie w pamięci, a przypominać będzie o tym wydana specjalnie na tę okazję plakietka z wizerunkiem patrona Szkoły, którą  na pamiątkę otrzymał każdy obecny na uroczystości.

 

Wójt gminy zaprasza

<p><strong>Paweł Dziewit</strong></p>

Paweł Dziewit

Przyjęcia interesantów:

wtorek godz. 9:00 - 12:00 i 15:30 - 16:30

Urząd Gminy Gózd

ul. Radomska 7
26-634 Gózd
tel./fax: 48 320-20-97
e-mail: gmina@gozd.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

styczeń 2018
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.